Babska Silesia
Pierwsze na Śląsku!

Krew i mleko: Zupa cebu­lowa z tymiankiem

Po deszc­zowym, burym poranku zaczyna wyzierać słońce, a ja przy­go­towałam zupę cebu­lową. Taką do gryzienia, klasy­czną. Jakimś cudem wstrzy­małam się od blendowa­nia. Dodałam natkę pietruszki, tymi­anek i co tam jeszcze miałam na stanie.

Lubię takie mieszanki tego, co się ma pod ręką. Towarzyszy mi wtedy wraże­nie, że ze wszys­tkiego (lub raczej z niczego) można zro­bić „coś”. Kiedy dys­ponuję cebulą, wiem, że głód nam nie zajrzy w oczy. Jest to bodaj główny skład­nik wszys­tkiego, co jemy, jak się tak głę­biej zas­tanowić. Kiedyś, jak nie czułam woli, by wyjść z domu i zaopa­trzyć nas w cokol­wiek na obiad, przy­go­towałam naleśniki (z mąki i wody ;-) ) z farszem z karmeli­zowanej cebuli. I były wyborne, więc można! Chwała cebuli!

Zupa cebu­lowa z tymiankiem

2 duże cebule
2 (lub więcej) ząbki czosnku
500 ml bulionu warzy­wnego
1 łyżeczka masła
3 łyżki serka mas­car­pone
grzanki z chleba
sól & czarny pieprz, tymi­anek, natka pietruszki

Obraną i pokro­joną w piórka cebulę pods­mażyłam na niewielkiej ilości masła. Dodałam posiekany czos­nek i przyprawy. Zalałam bulionem i gotowałam, aż smaki się „prze­gryzły”. Zagęś­ciłam serkiem mas­car­pone, wmiesza­wszy go trzepaczką do zupy. Podałam z chle­bowymi grzankami.

Letni czas kojarzy mi się tak mocno z powro­tami znad morza… Jako dziecko jeźdz­iłam z Rodzi­cami i Bratem co roku nad Bał­tyk. Dawniej połowa sierp­nia oznaczała stop­niowe znikanie budek z pamiątkami i wylud­ni­anie się naszego nad­morskiego Ostrowa. Teraz jest nieco inaczej, sezon turysty­czny jakoś się wydłużył. Ale pamię­tam, że wyjątkowo lubiłam widok miasteczka wpada­jącego w powolny letarg, który trwać miał do hucznego rozpoczę­cia następ­nego sezonu. Znów plaża wypeł­ni­ała się nos­tal­gią, a zawsze przy tym musiał wiać sztor­mowy wiatr.

Wprowadze­nie do cyklu „Krew i mleko” może­cie znaleźć TU, a ostatni przepis — TU.

Natalia Nowak — Bratek

Krew i Mleko

krewim​leko​.word​press​.com

face​book​.com/​k​r​e​w​i​mleko


Dołącz do newslet­tera
Firmy dla Ciebie
  1. Przestrzeń Pozy­ty­wna
  2. Insty­tut Psy­choter­apii Dzieci i Dorosłych
  3. Fran­co­folie — ośrodek języka francuskiego
Reklamy
Nasze Akcje

Partnerzy Babskiej Silesii

Organizatorki

Studio Mikstura
Redakcja Babska Silesia:
43-300 Bielsko-Biała
Tel
Kom
Email:

Kontakt

Email: redakcja@babskasilesia.pl

 

Projekt i Wykonanie: Cyber Sky

.